Program


Útibeszámolók: Hegyizene

Útibeszámolók: Hegyizene

Szendőfi Balázs természetfilmje az Erdélyi-szigethegységről (2024, 75’)

A vetítés után beszélgetés a rendezővel

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: október 16. szerda, 18:30

Az „Útibeszámolók” sorozat rendhagyó októberi programjában Erdély egyik kevésbé ismert, gyönyörű vidékét nem állóképes vetítéssel kísért előadásban mutatjuk be, hanem egy 75 perces filmben, amelynek megtekintése után a nézőknek lehetőségük lesz kérdezni a rendezőtől a forgatás körülményeiről, személyes élményeiről, tapasztalatairól.

Az Erdélyi-szigethegység számos területe mind tudományos feltártságában, mind a köztudatban némileg „fehér folt”. Románia nyugati határához, így Magyarországhoz is közel helyezkedik el, a Partium és Erdély határán. Sok folyó, köztük a Berettyó, a Körösök, a Meleg-Szamos és az Aranyos forrásvidéke található az itt tömörülő, 145 millió éves hegységtömbben. Európa legváltozatosabb karsztvidékét rejti, amit teljes egészében a víz formál a mai napig. Huszonöt emeletnyi magasságú barlangbejáratok, százméternyi mélységben ásító zsombolyok, föld alatti gleccserek, felfakadó és ismét a föld alá bukó búvópatakok világa ez. Itt zsonganak Európa utolsók között számon tartott őserdei is.

A filmben megszólal a táj, a valóságban is megszólít minket a mesélő hangján keresztül, és a már-már valószínűtlen, meseszerű vadregényesség bemutatása mellett kendőzetlenül szembesít bennünket azzal, mennyire lelketlenül és milyen drasztikusan pusztítjuk még a megközelíthetetlen hegyek őstermészetét is, napról napra kevesebbet hagyva belőle.

A film zenéje nemcsak kísérőzene. Mint a cím is mutatja, fontos, talán a mesélővel egyenrangú szerepe van az üzenet közvetítésében, amit nem lehetséges csak szavakkal és képekkel elmondani. Fekecs Ákos és Szendőfi Balázs handpan-basszusgitár duettjei festik alá a jeleneteket, a sziklák közt csobogó víz lágy állhatatosságával közvetítve az Erdélyi-szigethegység hangulatát.

a film hossza: 75’

mesélő: Nagy Katica

írta, rendezte, fényképezte, vágta: Szendőfi Balázs

rendezőasszisztens: Tószögi György és Szűcs Gábor

zeneszerző: Szendőfi Balázs (fretless basszusgitár) és Fekecs Ákos (handpan és nyelves dob)

hangmérnök: Pálfi Balázs, Sonic Garden Stúdió

producer: Szendőfi Balázs

forgalmazza: PannonGreen Természetügyi Alapítvány

besorolás: art-film

korhatár: 6 éven aluliak számára nem ajánlott

Ajánlatunk


A Vincze Tünde rendezte Magic Around Christmas – Karácsonyi Csodashow című műsorunkban nincs lehetetlen! Nincs olyan, ami ne valósulna meg! Ahogy a legnagyobb német költő, Johann Wolfgang von Goethe is írta kétszáz éve: „Bármihez, amit megtehetsz vagy megálmodsz... fogj hozzá! A merészségben zsenialitás, erő és varázslat rejlik.”

KONCERTSHOW AZ EREDETI SZEREPLŐKKEL Janza Kata | Szabó P. Szilveszter | Földes Tamás | Dolhai Attila | Bálint Ádám | Molnár Piroska | Náray Erika | Pálfalvy Attila

A Diótörő balett ötlete a cári színház egykori igazgatójától származott. E. T. A. Hoffmann: A diótörő és az egérkirály című meséje alapján olyan mese-balettet akart színpadra vinni, ami minden addigit felülmúl, mind hangzásban, mind pedig látványban. Csajkovszkijt kérte fel a muzsika megkomponálására. A hattyúk tava és a Csipkerózsika után harmadik, egyben utolsó balettje is nagy sikert hozott a szerzőnek. A Diótörő zenéjéből előbb a hat tételes szvit került bemutatásra 1892. márciusában, majd ugyanezen év decemberében bemutatták a pompásan kiállított színpadi művet is. A Diótörő a balett irodalom leggyakrabban játszott darabja lett.

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!